اطلاعات نشریه

صاحب امتیاز: دانشگاه فردوسی مشهد
مدیر مسئول: پروفسور محمدحسن کریم‌پور
سردبیر: پروفسور محمدحسن کریم‌پور
شاپا چاپی: ۲۰۰۸-۷۳۰۶
شاپا آنلاین: ۲۴۲۳-۵۸۶۵
تلفن: ۰۵۱-۳۸۸۰۴۰۵۰
ناشر: انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد
نوع نشریه: علمی

رتبه در سامانه ارزیابی نشریات علمی کشور: (A)81
قالب انتشار:

 

با سلام

21 شهريور 1389 روز تأسيس انجمن زمين‌­شناسی اقتصادی را به اساتيد، پژوهشگران و دانشجويان رشته زمين‌­شناسی اقتصادی و رشته­‌های مرتبط در سراسر كشور صميمانه تبريک و شادباش می­‌گويم. ضمن استعانت از خداوند قادر متعال برای تحقق اهداف اين انجمن، برای همکاران محترم آرزوی سلامت، موفقيت، همدلی و تلاش در جهت ارتقای جايگاه زمين‌شناسی اقتصادی ايران را دارم.

مواد معدنی در ادوار گذشته همواره نقشی مهم و اساسی در زندگی انسان ايفا‌کرده است. ميزان و نوع استفاده از مواد معدنی در تقسيمات زمانی، رابطه‌ای مستقيم با دانايی انسان‌ها داشته است. امروزه مواد معدنی و معادن، جايگاه ويژه‌­ای در اشتغال، اقتصاد، صنعت و استقلال کشورها دارند. پايدارترين اشتغال و درآمد مربوط به بخش معدن است. برای مثال، معدن مس پورفيری بينگام واقع در ايالت يوتای امريکا، از 104 سال قبل تاکنون در حال بهره‌­برداری است و حدود چهار نسل در اين معدن شاغل بوده‌­اند. معدن یادشده نقشی مهم در توليد مس و اقتصاد امريکا در طول تمامی اين سال‌ها داشته است. کشورهای توسعه‌يافته، برنامه­‌های ويژه­ و توجه جدی به اکتشاف و استخراج مواد معدنی دارند؛ از جمله می‌­توان كشورهای استراليا، کانادا، امريکا و چين را نام‌برد.

زمين‌­شناسان اقتصادی و رشته­‌های مرتبط، مسئوليت شناسايی، اکتشاف و مديريت ذخاير معدنی را در کشورهای توسعه‌يافته برعهده دارند. موفقيت در کشف ذخاير معدنی، مرهون زمين‌­شناسان اقتصادی باتجربه، کارآمد، ماهر و برخوردار از آخرين يافته‌های دانش زمين­‌شناسی اقتصادی است. با نگاهی به گذشته، می­‌توان دريافت كه ایرانی‌ها در کشف و ذوب فلزات، دارای تاريخچه درخشان و با قدمت چندين هزار ساله­‌اند. نخستين آلياژ (برنز) توسط ایرانی‌ها اختراع شد. بنابراين، ايران در زمينه کشف مواد معدنی، مهد دانايی، استعداد، توانمندی و تلاش بوده و انجمن زمين­‌شناسی اقتصادی ايران با توجه به توانایی بسيار ارزشمند و بالای کشور در خصوص مواد معدنی، تلاش خواهد کرد تا از طريق آموزش، پژوهش‌ها و اصلاحات قانونی، بهترين جايگاه در کشف ذخاير معدني را برای کشور مهيا سازد. 

انجمن زمين­‌شناسی اقتصادی ايران مصمم است با همدلی و تلاش اساتيد، پژوهشگران، دانشجويان و دستگاه‌های اجرايي مرتبط با برنامه­‌ريزی، گام‌های مهمي در راستای تحقق جايگاه مناسب اکتشاف ذخاير معدنی در کشور را فراهم‌کند. موارد زير در دستور کار انجمن قرار‌گرفته است:

  • هدفمند‌کردن تحقيقات و پژوهش‌ها در زمين‌­شناسي اقتصادی (اکتشافات ذخاير معدنی). با توجه به توانایی و شرايط زمين­‌شناسی و اولويت‌های تحقيقاتی- اکتشافی در خصوص اکتشاف ذخاير معدني در مناطق مختلف کشور، اين امر با مشارکت اساتيد، پژوهشگران و دستگاه‌های اجرايي محقق خواهد شد. اساتيد، پژوهشگران، دانشجويان دکتری و کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتی، مجری طرح‌های مزبور خواهند شد. در خصوص تعيين اولويت‌ها، مؤلفه‌های متعددی مورد توجه قرار خواهد گرفت: 1- تأمين مواد اوليه برای توسعه صنعت کشور، 2- توسعه اشتغال در مناطق کم‌برخوردار با کشف ذخاير معدنی، 3- تأمين مواد اوليه برای مصالح سبک‌ و عايق­‌های حرارتی با توجه به افزايش نرخ انرژی، 4- افزايش سهم صادرات مواد معدنی با تأکيد بر ارزش افزوده، 5- توجه جدی به مسايل زيست‌محيطی اکتشاف و استخراج معادن، 6- نوآوری در دانش و فناوری اکتشاف، 7- اکتشاف مواد راهبردی و 8- ساير مؤلفه‌ها.
  • رصد‌کردن آموزش و تحقيقات زمين‌­شناسی اقتصادی در کشورهای توسعه‌يافته و بومی‌سازی و به‌روز رساني آموزش و پژوهش زمين­‌شناسی اقتصادی در ايران.
  • خوشبختانه نشریه زمين­‌شناسی اقتصادی با کسب مجوز علمی- پژوهشی، زمينه چاپ تحقيقات و پژوهش‌های زمين­‌شناسی اقتصادی در کشور را فراهم‌کرده است. با عنايت به اين مهم كه نشریه زمين‌­شناسی اقتصادی، نمادی از متخصصان زمين­‌شناسی اقتصادی ايران است؛ لذا از تمامی اساتيد، پژوهشگران و دانشجويان دکتری درخواست مي‌­شود بهترين مقاله‌­های علمی- پژوهشی خود را برای چاپ در اين نشریه ارسال نمايند.
  • برنامه­‌ريزی برای برگزاری كارگاه‌های آموزشی و تخصصی.

دانلود فایل کامل دریافت نسخه XML این شماره

علمی- پژوهشی

علمی- پژوهشی

شماره جدید نشریه زمین‌شناسی اقتصادی (جلد 11، شماره 2، سال 1398) منتشر شد. این نشریه از ابتدای سال 1398 به صورت فصلنامه منتشر می شود. برای مشاهده و دانلود مقاله‌های این شماره و شماره‌های گذشته نشریه، به نشانی http://econg.um.ac.ir مراجعه نمایید. لازم به ذکر است، این نشریه به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شود و دانلود مقاله‌های نشریه نیز رایگان است. از توجه همیشگی و مستمر شما نسبت به این نشریه سپاسگزاریم.

نشریه زمین‌شناسی اقتصادی Journal of Economic Geology"" به‌ عنوان اولین نشریه از دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین اولین نشریه در بین نشریات فارسی زبان حوزه علوم‌زمین موفق به نمایه‌شدن در پایگاه استنادی بین المللی و معتبر Scopus شد. این نشریه پیش از این موفق به ثبت در نمایه‌نامه تخصصی  GeoRef شده است.


نشریه زمین‌شناسی اقتصادی با هـدف نـشر مـقاله‌های علمی ـ پژوهشی به‌منظور گسترش پژوهش و ارتقای دانش زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، از کلیه اساتید، پژوهشگران و دانشجویان محـترم برای ارسال مقاله دعوت به‌عمل می‌آورد. این نشریه به زبان فارسی و به‌صورت دو شماره در سال منتشر می‌‌شود.